T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Duyurular
  3. 21 Kasım 2020

Hak İlk Yurtdışı Akreditasyonunu Verdi

Helal pazarının güçlü ülkelerinde konumlanan helal belgesi veren kuruluşlar, uluslararası akreditasyon hizmeti sunan Helal Akreditasyon Kurumu (HAK)’ndan onaylı tanınırlığa güveniyor.

HAK, Avustralya’nın en tanınmış belgelendirme kuruluşlarından olan Supreme Islamic Council of Halal Meat in Australia (SICHMA)’yı akredite etti.

İslam dünyasına yönelik küresel helal sığır eti tedarikinde Brezilya ile liderliği paylaşan Avustralya, yıllık 2 milyar doların üzerinde et ihraç ediyor. Ülkenin tanınmış helal belgelendirme kuruluşu SICHMA ise artık Türkiye’den akredite.

SICHMA, ülkenin yerel tüketicilere helal et tedarikinde bulunan en büyük süpermarket zinciri de dahil olmak üzere çok sayıda şirketin tercih ettiği önemli bir helal belgelendirme kuruluşu.


Kuruluş, 2019 yılı sonlarında HAK’a helal akreditasyon başvurusunda bulundu. HAK, SICHMA’nın helal belgelendirme programlarından yönetim ve personel yapısına dek birçok farklı unsur üzerinde detaylı incelemeler ve denetimler gerçekleştirdi. Kuruluşun ilgili uluslararası standartlar ile uyumlu bir helal belgelendirme sistematiğine sahip olduğu tespit edildi. SICHMA, HAK tarafından akredite edilen yurt dışında yerleşik ilk belgelendirme kuruluşu olarak kayıtlara geçti.

Çok sayıda ülkenin yetkili helal otoritesi tarafından tanınan SICHMA, ilk kez İslam İşbirliği Teşkilatı/İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) standartlarını takip eden bir ülkeden, Türkiye’den tanınırlık aldı. SICHMA akreditasyonunun, Avustralya ile Türkiye arasındaki dostluk ve ticaret bağını pekiştireceği ve yaygınlaştıracağı öngörülüyor.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.