T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Duyurular
  3. 22 Ocak 2021

HAK İlk Yurtdışı Eğitim Programını Gerçekleştirdi

Temel görev alanı “Helal” belgesi veren belgelendirme kuruluşlarını denetlemek olan Helal Akreditasyon Kurumu (HAK), akreditasyon faaliyetlerinin yanı sıra eğitim faaliyetlerine de devam etmektedir. Bu doğrultuda 2020 senesinde birçok yurtiçi eğitim düzenleyen HAK, şimdi de ilk yurtdışı eğitim programını gerçekleştirdi.
 
HAK, 28 Ocak 2020 tarihinde İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) ile eğitim ve teknik iş birliği protokolünü imzalaması suretiyle İİT/SMIIC Helal Standartlarında Türkiye’de ve dünyada eğitim merkezi olmayı hedeflemiştir.

-İlk Yurtdışı Eğitim Programı Düzenlendi

2020 yılında helal kalite altyapısındaki beşerî sermayenin güçlendirilmesi ve helal belgeli ticaret konusunda farkındalık oluşturulması gayeleriyle HAK tarafından yurtiçinde farklı tarihlerde “Helal Gıda Standardı Temel Eğitimi” ve “Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşlarında Çalışan/Çalışacak Olan Kişilere Yönelik Teknik Eğitim” başlıklarıyla çevrim içi eğitimler düzenlenmiştir.

2021 senesiyle birlikte yurt dışı eğitim programları düzenlemeye başlamıştır. İlk yurt dışı eğitim 18-21 Ocak 2021 tarihleri arasında İngilizce dilinde düzenlendi. Bu eğitim programına Avustralya’dan Hindistan’a, Avusturya’dan Almanya’ya kadar pek çok farklı ülkeden katılım sağlanmıştır.

4 gün süre ile canlı çevrim içi katılım şeklinde düzenlenen eğitim; dünyadaki helal belgeli ticaretin durumu, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) ilgili kuruluşu olan İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) tarafından yayımlanan “OIC/SMIIC 1: 2019 Helal Gıda için Genel Kurallar” ve “OIC/SMIIC 2: 2019 Uygunluk Değerlendirmesi - Helal Belgelendirmesi Yapan Kuruluşlar için Kurallar” standartları ile söz konusu belgelerde atıfta bulunulan ISO standartlarının ilgili maddeleri başta olmak üzere diğer teknik metinlerin yanı sıra Helal Akreditasyon Kurumunun akreditasyon süreçlerini ve kurallarını içermektedir.

Eğitim duyuruları web sayfası (www.hak.gov.tr) ve sosyal medya hesabı üzerinden (Twitter,TC_HAK) duyurulmaktadır.

Bilgilerinize sunulur.