T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Duyurular
  3. 09 Kasım 2020

HAK, Kazakistan Ulusal Akreditasyon Merkezi Teknik Heyetini Ağırlıyor

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) ve Kazakistan Ulusal Akreditasyon Merkezi (NCA), 11 Kasım 2019 tarihinde imzalanan mutabakat zaptı kapsamında alınan ortak çalışma kararını hayata geçiriyor. NCA’dan gelen teknik heyet, HAK tarafından Ankara’da 3 gün boyunca konuk edilecek. Kazakistan’ın helal kalite alt yapısının geliştirilmesi üzerine çalışmalar, eğitimler ve tecrübe paylaşımı gibi konular gündemde olacak. 

Yurt içinde ve dışında helal akreditasyon alanında faaliyette bulunmak, uluslararası platformlardaki helal akreditasyon çalışmalarında Türkiye’yi temsil etmek ve yürütülen çalışmaların öncülüğünü üstlenmek üzere kurulan HAK ile Kazakistan Cumhuriyeti’nin Ulusal Akreditasyon Merkezi olan NCA arasındaki işbirliği kararı kapsamında ilk somut adım atıldı. NCA’dan gelen teknik heyet, Ankara’da HAK ev sahipliğinde ağırlanacak ve Kazakistan’ın helal kalite alt yapısı başta olmak üzere helal eksenindeki çeşitli alanlar üzerine çalışmalar yapılacak.

Kazakistan 2006 yılında ülkede üretilen ve tüketilen helal ürünlerle ilgili bir dizi standart belirledi ve bu konuda düzenlemelere gidildi. Kazakistan’da helal ürünlere yönelik her geçen gün artan bir talep var. Ayrıca şirketler, küresel helal pazarında yer almak için de yarış halinde. Uluslararası olarak düzenlenen Helal Expo fuarlarında helal sertifikalı ürünler üreten Kazak şirketleri ülkeyi başarıyla temsil ediyor. Kazakistan yerli sermayesi tarafından üretilen helal ürünler gittikçe artan kalite standartları ile dikkat çekiyor ve pek çok tüketicinin tercihi haline geliyor.

Bu bağlamda 11 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye-Kazakistan 11. Dönem KEK Toplantısı çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ile Kazakistan Cumhuriyeti Ticaret ve Entegrasyon Bakanlığı arasında bir mutabakat zaptı imzalandı. Zapt kapsamında HAK ile NCA’nın helal akreditasyon alanında teknik işbirliği ve eğitim konularında birlikte çalışması kararlaştırıldı. Türkiye öncü konumuyla Kazakistan’a helal alanında yol gösterecek.