T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Duyurular
  3. 19 Şubat 2021

Türkiye-Azerbaycan Arasında Helal Akreditasyon Alanında İşbirliğine Dair Anlaşma İmzalandı

Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Sayın Mikayil Cabbarov tarafından Helal Akreditasyon Kurumu ve Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı Antitekel ve Tüketici Piyasası Kontrolü Devlet Hizmeti arasında helal akreditasyon alanında işbirliğine dair anlaşma 19/02/2021 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır.

Fıkhi ve ilmi gerekliliklerin karşılanması sonucunda alınabilen helal belgeler konusunda Müslüman ülkeler arasında parçalı bir yapının olduğu da görülmektedir. Küresel düzeyde farklı helal standartları ve belgelendirme sistemleri kimi zaman bir engel olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu belgelerin güvenirliği ve geçerliliğini artırmanın yolu ise harmonize bir akreditasyon mekanizmasının hâkim kılınmasıdır.

Bu itibarla, Türkiye’nin konuya verdiği önemin bir göstergesi olarak kurulan Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) dost ve kardeş ülkeler Pakistan ve Kazakistan’dan sonra Azerbaycan ile de işbirliği anlaşması imzalamıştır. Bu Anlaşma ile Müslüman ülkeler arasında ortak ve uyumlu bir dil oluşturma yolunda önemli bir adım atılmıştır.

Dost ve kardeş Azerbaycan ile imzalanan anlaşma çerçevesinde, iki ülke arasında helal kalite altyapısı alanında eğitim ve teknik iş birliği çalışmalarının başlayacak olmasından büyük bir memnuniyet duyulmaktadır.

Akreditasyon başvurusu kabul etmeye başlamasının üzerinden geçen yaklaşık 1,5 yıllık   sürede 17 farklı ülkeden (Türkiye, Avustralya, Hollanda, İspanya, Avusturya, İsviçre, Belçika, Litvanya, Sırbistan, Yunanistan, Bulgaristan, Azerbaycan, Etiyopya, Brezilya, Hindistan, Tayvan, Japonya) toplam 38 belgelendirme kuruluşundan helal akreditasyon başvurusu alan ve akreditasyon kapsamına aldığı helal belge sayısı 425’in üzerinde olan HAK, Azerbaycan’ın ilgili kurumları ile tecrübe ve bilgi birikimini paylaşacak, Azerbaycan’ın helal kalite altyapısına yönelik faaliyetlerine desteğini devam ettirecektir. HAK ayrıca Azerbaycan’daki belgelendirme kuruluşlarına helal akreditasyon statüsü kazandırılması noktasında da gayretlerini sürdürecektir.