T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. 10 Nisan 2021

Özbekistan Akreditasyon Merkezi (O'ZAKK) ile İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı İmzalandı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Özbekistan ziyareti esnasında Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) ile Özbekistan Cumhuriyeti Akreditasyon Merkezi (O’ZAKK) arasında helal akreditasyon alanında iş birliğine dair anlaşma imzalanmıştır.

Söz konusu iş birliği anlaşmasıyla helal akreditasyon ve uygunluk değerlendirmesi alanlarında teknik iş birliğinin güçlendirilmesinin yanı sıra teknik eğitim, tecrübe ve bilgi değişimi gibi konularda iki kurum arasında ortak çalışmalara imkan sağlamak hedeflenmektedir.

İslam İşbirliği Teşkilatının ilgili kuruluşu olan İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) üyesi olan Özbekistan ile kalite altyapısına ilişkin mevcut iş birliklerimize şimdi de “helal akreditasyon’’ boyutu eklenmiştir. Anlaşmanın, SMIIC çatısı altında modern ve güçlü bir kalite altyapısının tesisine ve helal belgeli ürün ticaretine de olumlu katkılar sağlaması beklenmektedir.

SMIIC ile eğitim ve teknik iş birliği alanında imzalanan anlaşmanın yanı sıra HAK, Pakistan, Kazakistan, Azerbaycan ile imzaladığı anlaşmalar ve şimdi de Özbekistan ile anlaşma imzalayarak; tarihi ve kültürel coğrafyamızın önemli parçası olan ülkeler ile yakın iş birliği içerisinde olma,  Müslümanlar arasında ortak ve uyumlu bir dil oluşturma yolunda önemli bir adım atmıştır.

Özbekistan ile imzalanan anlaşma çerçevesinde, iki ülke arasında helal akreditasyonu ve belgelendirme alanlarında eğitim ve teknik iş birliği çalışmalarının başlayacak olmasından büyük bir memnuniyet duyulmaktadır. HAK, Özbekistan’ın ilgili kurumları ile tecrübe ve bilgi birikimini paylaşarak SMIIC çatısı altında iki ülke iş birliğinin tüm İslam alemine faydalı olması gayreti içerisindedir. HAK ayrıca, Özbekistan’ın helal kalite altyapısına yönelik faaliyetlerine desteğini de devam ettirecektir.