T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. 19 Şubat 2020

Yönetim Kurulu Başkanı Zafer SOYLU'nun Mesajı


Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) dünya helal pazarında Türkiye’nin de aktif bir şekilde rol alarak, kural koyucu konuma ulaşması, helal belgelendirmesi alanında ortak bir dil oluşturulması amaçlarıyla kurulmuştur. Bu amaca yönelik olarak HAK, yurt içinde ve yurt dışındaki helal ürün ve hizmetlere uygunluk değerlendirmesi hizmeti sunan kuruluşları akredite etmek ve bu kuruluşların İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) Standartlarına uygun şekilde faaliyette bulunmalarının temin edilmesini hedeflemektedir.

Maalesef bugün itibariyle İslam Dünyası, ürün ve hizmetlerin helal belgelendirmesi, denetimi ve akreditasyonu alanında yeknesak ve güvenilir bir sistem kuramamıştır. İslam dünyasında birbirinden farklı helal standartları, logolar, denetim uygulamaları mevcuttur ve bu helal belgelerine yönelik şüphe ve kuşku oluşturmaktadır. Bu durum aynı zamanda farklı ülkelerle ticaret yapan firmaları birden çok belge almaya zorlayarak ticarette teknik engel yaratmaktadır. Helal Akreditasyon Kurumu olarak temel gayemiz, helal ürün ve hizmetlerin belgelendirilmesi ve akreditasyonu alanında ülkemizin daha fazla söz sahibi olması, bu sayede küresel helal pazarından hak ettiğimiz payı alarak ihracatımıza ve ekonomimizin gelişimine katkıda sağlamak olduğu gibi, aynı zamanda helal belgelendirmesi alanında tüm dünyadaki tüketicilerin güvenini sağlayacak bir denetim ve akreditasyon mekanizması tesis etmektir. HAK, bu şuur ve idealle yola çıkmıştır.

HAK olarak bizler de dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak suretiyle akreditasyon hizmetlerimizi çevrimiçi araçlar üzerinden sunacağız. Bu sistem ile hem genel vizyonumuza paralel hareket etmeyi hem de akredite olacak kuruluşlar için maliyet etkin ve verimli bir çatı sunmayı planlamaktayız. Akreditasyona dair tüm belgeler, kurallar ve formlar ile duyurularımız en güncel versiyonları ile kurumsal web sitemiz üzerinden siz kıymetli paydaşlarımızın ve kamuoyunun bilgisine sunulacaktır. Bunlara ilaveten, sektörün geneline ilişkin tüm iç ve dış paydaşlarımızı bilgilendirici nitelikte içeriklerimiz de mevcut olacak. Tüm dokümanlarımızı ivedilikle güncelleyerek en doğru bilgiyi zamanında sunma  gayreti içinde olacağız. Bu düşüncelerle kurumsal internet sitemizin tüm paydaşlarımız için önemli bir bilgi platformu olacağını ümit ediyor, sitemizin geliştirilmesinde emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 

Zafer SOYLU 
Yönetim Kurulu Başkanı