T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Konferans
  3. Arka Plan

Arka Plan

Bu Konferans, Türk Helal Akreditasyon Kurumu ile İslam dünyasının çok taraflı ekonomik ve ticari işbirliği platformu olan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir.
 
İSEDAK, üye devletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) kurumları tarafından tarım ve ticaret alanları da dahil olmak üzere desteklenen tematik sektörlerde sunulan projelere fon sağlamak amacıyla, 2013 yılında uygulamaya konulan bir finansman mekanizması olan İSEDAK Proje Finansmanını (CPF) kullanmaktadır.
 
Helal Belgelendirmeye Güvenin Küreselleştirilmesi temalı Uluslararası Konferans, İSEDAK tarafından finanse edilen “İİT Ülkelerinde İnsan Kaynaklarının SMIIC Helal Belgelendirme Sistemi ve Helal Kalite Altyapısına Dayalı Teknik Helal Denetimi Alanında Geliştirilmesi Projesi” kapsamında gerçekleştirilecektir.
Proje ve konferans, helal ürün ticaretinde çifte belgelendirme gibi teknik engellerin ortaya çıkmasını önlemek için SMIIC helal standartlarının ortak bir şekilde uygulanmasını sağlamak ve böylece ticaretteki teknik engellerin ortadan kaldırılmasına ve belgelendirme maliyetlerinin azaltılmasına katkıda bulunmak için İslam İşbirliği Teşkilatı altında yapılan çalışmaları temsil etmektedir. Bu Proje ve İSEDAK Proje Finansmanı hakkında daha fazla bilgi için İSEDAK'ın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.