T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Almanya
Almanya

Almanya

Nüfus

80.159.662 (Temmuz 2020 tah.)

Başkent

Berlin

Para Birimi

Avro (€)

Ticaret Hacmi

2,72 Trilyon ABD $

Müslümanların Oranı

% 5,1

GSYH/KB (Nominal)

50.800 ABD$ (2017 tah.)

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
Almanya’nın nüfusu yaklaşık 80 milyon olup nüfusun % 5’inden biraz fazlası (yaklaşık 5 milyon) Müslümanlardan oluşmaktadır. Son dönemde bu rakam, Müslüman ülkelerden gelen mülteciler ve kanuni göçmenlerle birlikte hızlı bir şekilde artmaktadır. Müslümanlar, Almanya’daki en büyük göçmen grubunu oluştururken Türkler bunların içinde en başta gelenlerdir.
 
Almanya’daki helal pazarının büyüklüğünün 5 milyar Avro civarında olduğu tahmin edilmektedir. Ritüel (Helal ve Koşer) kesime yönelik eyaletler bazındaki kanuni kısıtlamalara rağmen helal pazarındaki en büyük kalem et ve et ürünleridir. Bu ürünler daha çok Türk veya diğer Müslümanların işletmelerinde kendi beyanları üzerinden arz edilmektedir.

Helal Belglendirme Faaliyetleri

2010 yılında yapılan bir çalışmada Almanya’da 400’den fazla işletme tarafından piyasaya helal ürün sunulduğu görülmüştür. Ülkedeki Türk nüfusun özellikle gıda ürünleri perakende sektöründe faaliyet göstermesi ve Türk tüketicilerin bilip güvendikleri bu işletmeleri tercih etmeleri nedeniyle uzun yıllar boyunca helal belgeli ürün veya kurumsal bir hizmet ihtiyacı oluşmamıştır. Ancak, diğer Avrupa ülkelerindeki yaklaşımlar ve Müslüman nüfusta helal konusunda artan farkındalık ile helal belgelendirme giderek gelişen bir pazar halini almaya başlamıştır.
 
Almanya’da helal belgelendirmesi zorunlu olmamakla birlikte, başta gıda ürünleri olmak üzere kozmetik, kişisel bakım ürünleri ve eczacılık alanında da helal belgelendirme gerçekleştiren kuruluşlar bulunmaktadır. Almanya’da helal ürün belgelendirmesi yapan bazı kuruluşlar aşağıda sıralanmıştır.

Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları

 
Halal Quality Control (HQC)
Halal Correct gmbh[1]
Halal Control (HC)
Halal Certification Services (HCS)
Halal Europe ohg
European Institute of Halal Certifcation Institute (EHZ)
M-Haditec GmbH
Halal-Zertifizierung des “Islamischen Zentrum Aachen (Bilal-Moschee) e.V”
Islamic Chamber Research and Information Center (ICRIC)
Halal Certification Germany (HCG)
Islamic Council of Mannheim Institute
Şimşek Food Quality Systems
ECT GmbH - Engineering Consulting                   
 
[1] Merkezi Hollanda’dadır.

Almanya’da, ortak bir helal belgelendirme standardı bulunmamakta; ortak bir helal belgelendirme programı uygulanmamaktadır. Piyasada 30 civarında helal işareti bulunmaktadır. Birçok helal logosunda; hilal, yeşil renk, Arapça harfler ile, İslam’ı çağrıştıran motifler ve “%100 helal” gibi ibarelerin kullanıldığı, bununla birlikte işbu işaretlerin hiçbir resmi veya İslami bir otoriteye bağlı olmadığı, bir kısmının ise üretici veya hizmet sağlayıcılara ait tasarımlar olduğu tespit edilmiştir. Bu minvalde, İslami kriterlere göre helal belgesi veren ve resmi makamlarca da zaman zaman muhatap alınabilen kurumların verdikleri belgelerin güvenilirliği tüketiciler nezdinde sorgulanabilir hale gelmiştir.

Helal Alanındaki Etkinlikler ve Fuarlar
Almanya’nın Köln şehrinde yılda bir kez düzenlenen uluslararası “Anuga Gıda Fuarı”nda helal ürünler de sergilenmektedir. Söz konusu fuar içerisinde “Anuga Helal Pazarı” başlığı altında helal ürünler yer almaktadır. Ayrıca, “Halal Hannover” ismiyle ilk kez 2020 yılı içerisinde yeni bir fuar düzenlenmesi planlanmış ancak küresel COVID-19 salgını nedeniyle ertelenmiştir.
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
 
Etkinlik Takvimi
 
Mevzuat
 
 
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
 
 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.

Bu internet sitesindeki bilgiler Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. İçerik ve bilgiler periyodik olarak gözden geçirilmekte, doğruluğu, bütünlüğü ve güncelliği amaçlanmaktadır; ancak Kurum içerikle ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez veya verilen bilgilerin doğruluğunu garanti etmez.
HAK'ın internet sitesi, Kurum tarafından sağlanmayan veya Kurumla herhangi bir şekilde bağlantılı olmayan harici internet kaynaklarına doğrudan erişim sağlayan bağlantılar içerebilir. Kurum, bu sitede yer alan bağlantılardan hiçbir sorumluluk kabul etmez ve bunlardan sorumlu tutulamaz.
Bu internet sitesindeki bilgiler Kurumun önceden onayı olmaksızın ve kaynağa atıf yapılmaksızın çoğaltılamaz veya kullanılamaz.