T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Duyurular
  3. 14 Eylül 2020

HAK Akreditasyonuna KOSGEB’ten Büyük Destek

HAK ve KOSGEB’ten, pandemi döneminde işletmelere nefes aldıracak adım geldi. Artık akreditasyon belgelendirme ücretleri, ek maliyet getirmeyecek.
 
Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) ve HAK tarafından akredite edilmiş kurum ile kuruluşlardan alınacak belgeler, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) “İşletme Geliştirme Destek Programı – Belgelendirme Desteği” kapsamına alındı. Belge, müracaat ve dosya inceleme, tetkik, denetim ve test ücretleri destek üst limitleri dahilinde %60 (altmış) oranına kadar KOSGEB’ten geri alınabilecek. 
 
Yurt içinde ve dışında helal akreditasyon alanında faaliyette bulunmak, uluslararası platformlardaki helal akreditasyon çalışmalarında Türkiye’yi temsil etmek ve yürütülen çalışmaların öncülüğünü üstlenmek üzere kurulan HAK; KOSGEB’le iş birliğine gitti. Artık akreditasyon belgelendirme ücretleri işletmeler için ek maliyet getirmeyecek. Ücretler, KOSGEB destekleri kapsamında geri tahsil edilebilecek.

HAK, İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) bağlı kuruluşu olan İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) standardizasyon yaklaşımı çerçevesinde helal ürün ve hizmet belgelendirmesinin akreditasyon faaliyetlerini yürütüyor. HAK’a yurt içinden ve dışından gelen helal akreditasyon başvuruları uluslararası alanda kabul gören SMIIC helal standardizasyon yaklaşımı uyarınca işleme alınıyor. Bu başvurular hem SMIIC standartları hem de ilgili ulusal mevzuat hükümleri çerçevesinde incelenerek, yapılan denetim ve değerlendirilme neticesinde ilgili standartlara göre helal belgesi düzenlediği tespit edilen kuruluşlar akredite ediliyor.

Gerek Türkiye’de gerekse dünyada helal belgelendirmesi alanında güvenilir akreditasyon mekanizması kurulması çalışmaları çerçevesinde; HAK ve HAK tarafından akredite edilmiş kurum/kuruluşlardan alınacak belgeler, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) “İşletme Geliştirme Destek Programı – Belgelendirme Desteği” kapsamına alındı. Artık, HAK ve HAK tarafından akredite edilmiş kurum ile kuruluşlardan alınacak belgelerin yanı sıra, müracaat ve dosya inceleme, tetkik, denetim ve test ücretleri de destek üst limitleri dahilinde % 60 (altmış) oranında desteklenecek.
        
HAK Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Soylu, “atılan bu adımla işletmeler, içinden geçtiğimiz küresel pandemi döneminde ekonomik açıdan bir nebze de olsa rahatlarken; özellikle ihracat açısından ellerini daha da güçlendirecek. İşletmelerimizin, tanınırlığı ve geçerliği olan helal belgelerine sahip olması ülke olarak pazardaki yerimizi kuvvetlendirecek” diyerek, kararın tüm işletmeler için hayırlı olmasını temenni etti.
Desteklere dair detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki adresi ziyaret ediniz:
 www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6798/isletme-gelistirme-destek-programi.